Moszkvai őrkutya erőteljes, hűséges odaadó társ.

Keresés

Az ősz veszélyei a kutyák számára

Az ősz csodálatos évszak, mind az emberek, mind a kutyák számára. Ősszel rengeteg veszély leselkedik kutyáinkra az otthonunkon belül és kívül egyaránt.

Kutyák őszi veszélyei: Mit kell tudnod az őszi időszakról?

Az ősz csodálatos évszak, mind az emberek, mind a kutyák számára. De az évszakváltással együtt jár a lombok és a szezonális termesztett növények változása is, amelyekkel kapcsolatban óvatosnak kell lenned. Amit állattartóként nem szabad elfelejtenünk, az az, hogy néha az ősszel növő gyönyörű virágok és termések igencsak veszélyesek lehetnek állataink számára.

Négylábú barátaink rengeteg csínytevésbe keverednek, és mivel orrukkal és szájukkal vizsgálják a környezetüket, a mérgezés rendkívül gyakori. Ősszel rengeteg veszély leselkedik kutyáinkra az otthonunkon belül és kívül egyaránt. Annak felismerése, hogy mitől tartsa távol a kutyusát, fontos ahhoz, hogy biztonságban legyen, és elkerülje az állatorvoshoz való utazást.

Tartalomjegyzék

A tűlevelek és a makkok rendkívül mérgezőek lehetnek a kutyák számára

makk
toboz

A szeptember és november között a fákról lehulló makk és tobozok a mókusok és más vadon élő állatok számára ízletes csemege, de a kutyák számára rendkívül mérgező lehet. Sok gazdi nem tudja, hogy hányást, hasmenést, hasi fájdalmat és letargiát okozhatnak, ha szőrös barátaink úgy döntenek, hogy megrágják vagy lenyelik ezeket.

A tünetek általában a lenyelés után egy és hat óra között jelennek meg, de egyes esetekben ez néhány napig is elhúzódhat. A tünetek a kutya hányásában vagy székletében észlelhetők, de egy másik, kevésbé gyakori tünet a kiütés vagy duzzanat a szemen vagy az ajkak körül.

A mérgezés elkerülésének legjobb módja, ha szemmel tartja kutyáját, amikor ősszel felfedezőútra indul. Ha azonban azt gyanítja, hogy kutyája makkot vagy tobozt nyelt le, fontos, hogy azonnal forduljon állatorvoshoz.

alma

A lehullott gyümölcs halálos lehet

Az ősz folyamán a fákról a szedetlen gyümölcsök a földre hullanak, és természetes, hogy a kutya meg akarja kóstólni. A kutyatulajdonosoknak azonban tisztában kell lenniük azzal, hogy egyes gyümölcsök, például az alma, a szilva és más csonthéjas gyümölcsök végzetesek lehetnek a háziállatok számára. (A magok és az erjedés miatt.)

Különösen a lehullott gyümölcsök magjai okozhatnak problémát, amelyek szédülést, légzési nehézségeket, hiperventillációt, sokkot, rosszullétet és hasmenést okozhatnak. Ha van almafája a kertjében, gondoskodjon arról, hogy a lehullott almákat még a kutya előtt összeszedje. Kutyája mérgező reakciót mutathat az alkoholra, amelyet az erjedt gyümölcsök termelnek, és ez súlyos hányást és rosszullétet okozhat.

A csigák tüdőférget hordozhatnak

csiga
meztelencsiga

A tüdőféreg egy olyan parazita, amely a tüdő vérereiben él. Ha nem diagnosztizálják vagy nem kezelik, a tüdőféreg-fertőzés gyorsan végzetes lehet. A kutyák akkor fertőződhetnek meg, ha olyan helyen szimatolnak, ahol csigák fordulnak elő.

Ősszel sok csiga mozog a kertjeinkben, parkjainkban és vidéken, ezért ősszel megnő az új tüdőféreg-fertőzések száma. Bár a fertőzés legnagyobb kockázata akkor áll fenn, ha a kutya véletlenül vagy szándékosan közvetlenül csigát eszik, a nyálkanyomokkal való érintkezés is fertőzés forrása lehet.

A kíváncsi kölyökkutyák és a fiatalabb kutyák vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, mivel nagyobb valószínűséggel kutatnak és esznek meg egy csigát. De még az idősebb kutyák is megfertőződhetnek, ha például csigák másztak rá az étel- vagy víztartó edényükre.

A szívférgességről bővebben itt olvashat.

Só az utakon

A kősó (nátrium-klorid) amely a hidegebb évszakokban hatékonyan csökkenti az utak jegesedését. Az útszóró só azonban rendkívül veszélyes lehet a kutyákra, mivel irritálhatja a kutyák bőrét, ami szárazságot, repedezést és akár égési sérüléseket is okozhat a kutyatappancsokon. Még veszélyesebb a kutyák számára, hogy ha lenyalják a mancsukról vagy a szőrükről, lenyelhetik a vegyi anyagokat, amelyek mérgezőek lehetnek.

A sómérgezés tünetei közé tartozik a nyáladzás, a hányás, a hasmenés és az étvágytalanság. Súlyosabb esetekben görcsrohamokhoz és akár halálhoz is vezethet. Ezért a kutyatulajdonosoknak ősszel és télen meg kell tisztítaniuk kedvencük mancsait, miután hazaérnek a sétából.

kandallo

Csökkenő hőmérséklet

Amikor az ősz és a tél beköszönt, fagyos időjárást hoz magával. A hideggel együtt jár egy másik veszély is a háziállatainkra nézve: a hipotermia, ami a testhőmérséklet rendkívül veszélyes csökkenését jelenti. A hipotermia életveszélyes lehet a rövid és vékony szőrű kutyák, a kistestű kutyák, a kölyökkutyák, az idős kutyák és a krónikus betegségben szenvedő kutyák számára.

A hipotermia első tünete a túlzott reszketés, amelyet letargia követ. Ha a kutya ezeket a tüneteket mutatja, azonnal hívja az állatorvost, és vigye meleg helyre, majd melegítse fel a testét meleg vizes palackkal, takaróval vagy törölközővel betakarva.

Az azonban veszélyes lehet, ha megpróbálja otthon melegen tartani kedvencét. A háztartási fűtési rendszerek megnyugtatóak lehetnek a kutyák számára, de a kutyákat a túlmelegedés, a szőrük és bőrük megégésének veszélyének teszi ki.

A gázfűtőtestek és kandallók füstmérgezést és szén-monoxid-mérgezést is okozhatnak. A kölyökkutyák védelme érdekében korlátozza a fűtőberendezés előtt töltött időt, és soha ne hagyja őket egyedül bekapcsolt fűtőberendezéssel.

bolha

Paraziták

Ahogy a hőmérséklet ősszel csökkenni kezd, a háztartások bekapcsolják a központi fűtést, ami bolhafertőzés kitöréséhez vezethet, mivel a bolhapeték a meleg és párás környezetben kikelnek. A legjobb megoldás az állatorvos által havonta adott bolhakészítmény használata.

Rengeteg parazitaellenes gyógyszer áll rendelkezésre, ezért a legjobb, ha megbeszéli állatorvosával kutyája más paraziták, például tüdőféreg és kullancsok kockázati tényezőit, és biztosítja kutyája teljes körű védelmét. Ősszel rendszeresen ellenőrizze kedvence bundáját bolhák és kullancsok után. Ha a bolhák ellenőrizetlenül maradnak, gyorsan elszaporodnak és súlyos fertőzést okoznak.

border collie

Lehullott levelek

Igen mókás a földön lévő nagy halom falevél között szaladgálni, a levelekben való rohangálás veszélyes lehet szőrös barátaira – különösen, ha már egy ideje a földön hevernek. A levélkupacok között éles botok és ágak rejtőzhetnek, amelyek megvághatják vagy megsebezhetik a kutyát. Ha a levelek a földön maradnak, bomlásnak indulnak, és baktériumokat és gombákat tartalmaznak, amelyek károsak lehetnek kutyája számára.

Rágcsáló méreg

A patkányok és egerek a meleg nyári hónapokban szaporodnak. A patkányok és egerek ellen használt mérgező anyagok eredetileg a melegvérű kártevők ellen lettek kifejlesztve, így nem meglepő, hogy ezek a vegyi anyagok potenciálisan veszélyesek lehetnek kutyáink számára. Attól függően, hogy milyen típusú mérget fogyasztott a kutya, a tünetek különbözőek lehetnek.

A leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a letargia, légzési nehézség, sápadt íny, köhögés (vérrel), hányás (vérrel), véres orr, duzzanat vagy dudorok a bőrön és ínyvérzés.

Fagyásgátló

A hűvös őszi reggelek fagyos szélvédőkhöz vezethetnek, és sok autótulajdonos fagyállóval tisztítja le a jeget. Ahogy a jég elolvad az autóról, a fagyálló keveredik a vízzel, ami káros lehet, ha a kutya szeret pocsolyákból inni. A fagyálló károsíthatja a kutya veséjét, még kis mennyiség lenyelése után is.

A fagyálló veszélyes vegyi anyag az etilénglikol, amelynek édes íze van, és a kutyák ezt szeretik. Ezért fontos, hogy ha bármilyen folyadékot lát az autójából szivárogni, tartsa távol a kutyáját, és azonnal takarítsa fel. Ha elfogyasztották, a kutyák billegni kezdenek vagy elesnek. A hát és a vesetájék fájdalmassá válhat, valamint hányás, kiszáradás és fokozott vizelés jelentkezhet náluk. Néhány óra múlva súlyos akut veseelégtelenség lép fel, és étvágytalanság, hasmenés, nyáladzás, szájszag és görcsrohamok jeleit mutatják. Halálos a kutyákra is.

Légyölő galóca

Mérgező növények és gombák

A nedves és csapadékos éghajlat miatt az ősz tökéletes feltételeket teremt a vadon élő gombák növekedéséhez. Bár a hazai erdőkben és réteken növő gombák többsége ártalmatlan a kutyákra, van néhány olyan, amely fogyasztásakor mérgező lehet. Ha kutyája mérgező gombát evett, valószínűleg heves hányást fog tapasztalni, mivel a teste megpróbálja eltávolítani a méreganyagokat a szervezetéből.

Fontos, hogy forduljon állatorvosához, ha úgy gondolja, hogy kedvence az őszi séták során gombát evett. A gombában lévő toxinok hallucinogén, abnormális viselkedést, megnövekedett szívritmust és görcsöket okozhatnak. Az sajnos előfordul, hogy a gombamérgezés tünetmentesen kezdődik, és csak később válik nyilvánvalóvá, amikor már késő lehet a beavatkozás.

Ősszel nőhetnek olyan növények és gombák, amelyek mérgezőek lehetnek a kutyák számára. Például a sárga rózsa, a galóca gomba és az autumnszegfű mérgezőek lehetnek. Győződj meg róla, hogy kertjében vagy sétái során ne legyenek ilyen veszélyes növények vagy gombák, amelyekhez kutyája hozzáférhet.

Sárga rózsa

Sárga rózsa 1,5-2,5 méter magasra nőhet meg és terebélyesedhet szét, azonban a szárai nem erősek, emiatt karóra vagy kerítésre van szüksége támaszul. Rengeteg tüskéje van. Virága, amint neve is utal rá sárga színű, viszont a termesztett rózsától eltérően kissé kellemetlen szagú.

Amanita_phalloides

Galóca gomba (Amanita phalloides): A galóca gomba Európa számos részén megtalálható, és igen mérgező. A fogyasztása akár halálos kimenetelű is lehet.

oszi_kikerics

Őszi kikerics (Colchicum autumnale): Az őszi kikerics egy mérgező őszi virág, amely Európa különböző részein nő. Minden része mérgező, és a kutyák számára is veszélyes lehet.

nadragulya

Belladonna (Atropa belladonna): A belladonna egy mérgező növény, amely Európa különböző területein él. A növény bogyói különösen veszélyesek, ha kutyák fogyasztják.

A nadragulya vagy maszlagos nadragulya hazánkban leginkább a bükkös vágásterületeken jelenik meg, cserje nagyságú, de lágyszárú évelő. A mérsékelt öv egyik legmérgezőbb növénye. Nemzetségének a típusfaja.

digitalis_purpurea

Digitális (Digitalis purpurea): A digitális egy dísznövény, amely Európa kertjeiben is megtalálható. Az egész növény mérgező, különösen a virágai és levelei. A piros gyűszűvirág az útifűfélék családjába, a Digitalis nemzetségbe tartozó, erdei irtásokon, sík és hegyvidéken előforduló növényfaj. Európa legnagyobb részén megtalálható, az északi részek kivételével. Magyarországon vadon nem fordul elő, azonban kertekben dísznövényként használják. Minden része mérgező.

ólomvirág

Gyepi ólomvirág (Nerium oleander): Az ólomvirág Európában is elterjedt, és minden része mérgező, különösen a levelei és virágai.

Daphne_mezereum

Bécsi kikerics (Daphne mezereum): Ez a bokor Európa különböző részein nő, és a bogyói rendkívül mérgezőek lehetnek, ha a kutyák elfogyasztják.

Iris_sanguinea

Nőszirom (Iris spp.): Néhány nőszirom fajta mérgező lehet, különösen a gumójuk. A nősziromok szintén megtalálhatók Európa kertjeiben.

Taxus_baccata

Közönséges tiszafa (Taxus baccata): A tiszafa Európában is megtalálható, és minden része mérgező, különösen a magjai. Kutyáknak történő fogyasztása rendkívül veszélyes lehet.

Amorpha_fruticosa

Gyalogakác (Ricinus communis): A gyalogakác magjaiban található ricin egy erősen mérgező anyag, és a növény Európa területén is elterjedt.

Amanita_marmorata

Márványgombák (Amanita marmorea): Egy másik mérgező gombfajta, amely Európa erdőiben és régiókban nő. Az elfogyasztása súlyos mérgezést okozhat.

Ezek a példák további illusztrációk a mérgező növények és gombák sokféleségére, amelyek Európa régiójában megtalálhatók. Mindig fontos felismerni és elkerülni ezeket a veszélyforrásokat, és gondoskodni kutyái biztonságáról, amikor szabadban tartózkodnak vagy sétálnak.

Mérges kígyók

Néhány területen ősszel is előfordulhatnak mérges kígyók. Különösen, ha olyan területeken sétáltatja a kutyáit, ahol ilyen veszélyes állatok élhetnek, legyen óvatos, és tanítsa meg kutyáit, hogy kerüljék ezeket a veszélyeket.

Benny_Trapp_Vipera

Keresztes vipera (Vipera berus): Ez a kígyófaj Magyarország leggyakoribb mérgeskígyója. Elterjedt az ország északi részén, a Bükk- és Mátra-hegységben, valamint a Balaton-felvidéken. Bővebben a Keresztes viperáról

Vipera_u_rakosiensis

Szélesfejű vipera (Vipera ursinii): A szélesfejű vipera Magyarországon is megtalálható, de lényegesen ritkább, mint a keresztes vipera. Leginkább a nyugati és délnyugati területeken él, például a Zselic-hegységben. Bővebben a Szélesfejű / Rákosi viperáról.

Natrix_natrix

Ragadozó vipera (Natrix natrix): Bár a ragadozó vipera nem mérgeskígyó, sokszor tévesen tévesztik össze a keresztes viperával. A ragadozó vipera ártalmatlan és megtalálható az egész ország területén. Bővebben a vízisiklóról

Mint említettem, a mérgeskígyók harapása rendkívül ritka Magyarországon. Ha a kígyóharapás gyanúja merül fel, azonnal forduljon orvoshoz, mivel a mérgeskígyók harapása súlyos lehet. Azonban az említett fajokból egyik sem tekinthető nagy veszélynek a helyi lakosságra nézve.

Rövidülő nappalok

Az őszi időszámítás átállítása miatt hamarabb sötétedik. Ez megnehezítheti a kutyasétáltatást és az aktív tevékenységeket. Használjon fényvisszaverő mellényt vagy nyakörvet, hogy kutyája jól látható legyen az esti sétákon.

Javasolt oltások

Fontos ellenőrizni, hogy kutyáid rendelkezzenek-e az összes szükséges oltással, különösen a parvovírus és a kennelköhögés elleni oltásokkal, mivel az őszi hónapokban is könnyebben terjedhetnek a fertőzések.

Élelmiszerbiztonság

Az őszi ünnepek alkalmával sok olyan élelmiszer kerül elő, amelyek mérgezőek lehetnek a kutyák számára, például csokoládé, szőlő, mazsola és hagyma. Ügyeljen rá, hogy kutyái ne férjenek hozzá ilyen ételekhez.

Ezen veszélyek elkerülése érdekében fontos, hogy figyeljen kutyáira, megfelelő gondoskodást és oltásokat biztosítson nekik, és óvatos legyen sétái során.

Ha tetszett, megköszönöm a megosztást!

Facebook
Twitter
Print

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Bejegyzések

Szent Hubertusz kutyákkal

Négylábú Hősök: Kutyák a Történelemben

9 perc olvasási idő
Kutyák a történelemben. A kutyák szorosan összefonódtak az emberi történelemmel, segítve elődeinket vadászatban, háborúban, felfedezésben és a mindennapi életben.

Üzenet nekünk

Figyelem!

A blogbejegyzések rendszeresen bővülnek.

Aki Moszkvai őrkutyát, vagy más fajta  kutyát tart és itt szívesen megosztaná kutyusa történetét, érdekes pillanatait, fotóit, ide kattintva vegye fel velünk a kapcsolatot.

Írj nekünk

vagy küldj emailt az
info@moszkvai-orkutya.hu
címre